Start typing and search results will appear here...

PLN

Dyrektywa budynkowa napędzi popyt na OZE

Dyrektywa budynkowa napędzi popyt na OZE
Photo: depositphotos.com

Unia Europejska jest gotowa przejść znaczącą zmianę w kierunku zrównoważonego życia, koncentrując się na dekarbonizacji sektora mieszkaniowego, który obecnie w znacznym stopniu przyczynia się do zużycia energii, zużycia gazu i emisji gazów cieplarnianych. Ponieważ znaczny odsetek budynków ma ponad 50 lat, a większość z nich jest nieefektywna energetycznie, Unia Europejska opracowała ambitny plan poprawy charakterystyki energetycznej budynków.

Note

Dyrektywa przewiduje również, że 16% budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej musi zostać poddanych renowacji do 2030 r., a do 2033 r. odsetek ten wzrośnie do 26%.

W nadchodzących przepisach oczekuje się, że kompleksowy zakaz instalacji kotłów gazowych w nowych budynkach wejdzie w życie w ciągu najbliższych pięciu do siedmiu lat. Posunięcie to jest częścią szerszej inicjatywy mającej na celu wycofanie wszystkich systemów grzewczych na paliwa kopalne, w tym kotłów na gaz ziemny, które dominują w polskich domach. Dane wskazują, że ponad 4,8 miliona polskich domów jest wyposażonych w systemy ogrzewania gazem ziemnym, co stanowi prawie 28% wszystkich domów w kraju.

Planowane zmiany dotyczące zakazu kotłów gazowych

Photo: freepik.com
Fotowoltaika
Ogniwa fotowoltaiczne

Zmiany zapowiadają się na naprawdę przełomowe. Do 2028-2030 r. nowe budynki nie będą już mogły instalować systemów grzewczych na paliwa kopalne, a do 2035-2040 r. istniejące budynki poddawane znaczącym renowacjom również będą podlegać temu zakazowi.

Aby przyspieszyć transformację, od 2025 r. nie będą przyznawane żadne dotacje na wymianę systemów grzewczych opalanych węglem na ogrzewanie gazowe, chyba że będzie im towarzyszyć instalacja pompy ciepła.

Note

CZYTAJ WIĘCEJ! Omawiane zmiany przepisów prawa powinny skokowo polepszyć wyniki co najmniej kilku ważnych polskich spółek giełdowych. Więcej w naszym artykule: “Które spółki zyskają na OZE“.

Ulepszone świadectwa charakterystyki energetycznej (EPC) oparte na wspólnym szablonie UE zapewnią obywatelom jaśniejsze informacje umożliwiające podejmowanie świadomych decyzji finansowych. Środki finansowe będą wspierać renowacje, w szczególności skierowane do osób znajdujących się w trudnej sytuacji i budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej.

Strategia UE w kierunku zeroemisyjnych budynków

Strategia UE wykracza poza systemy grzewcze, nakładając na wszystkie nowo budowane budynki mieszkalne od 2030 r. obowiązek bycia zeroemisyjnymi i zasilanymi wyłącznie z odnawialnych źródeł energii, w tym obowiązkowych elementów, takich jak panele fotowoltaiczne. Jest to zgodne z celem ograniczenia zużycia energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych o co najmniej 16% do 2030 r. i o 22% do 2035 r. Gdyby wzmógł się popyt na panele fotowoltaiczne, moglibyśmy liczyć na wzrosty na takich spółkach, jak chociażby mocno zdołowany Columbus czy Sunex.

Aby przygotować się do tych zmian, w przyszłym roku rozpoczną się audyty energetyczne, klasyfikujące budynki do różnych kategorii efektywności energetycznej. Budynki należące do najniższych kategorii, F i G, będą traktowane priorytetowo w zakresie renowacji, przy czym najmniej energooszczędne 15% budynków zostanie przypisanych do kategorii G.

Czeka nas również zrównoważona mobilność

Dyrektywa EPBD promuje również zrównoważoną mobilność poprzez przepisy dotyczące wstępnego okablowania, punktów ładowania pojazdów elektrycznych i miejsc parkingowych dla rowerów, które staną się standardem w nowych i odnowionych budynkach, przyczyniając się do realizacji ambicji klimatycznych UE. Być może już wkrótce na naszych ulicach pojawi się jeszcze więcej samochodów marki Tesla.

Krok w krok ze zmianami odnośnie odnawialnych źródeł energii wejdą w życie zapisy premiujące elektromobilność, a więc przede wszystkim samochody elektryczne!

Uzgodniona zmieniona dyrektywa czeka teraz na formalne przyjęcie przez Parlament Europejski i Radę. Po zakończeniu tego procesu nowe przepisy zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdą w życie, wyznaczając nową erę efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju w europejskim sektorze mieszkaniowym.

How did you like this article?
0
0

Author

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Read more

Share this article

You might be interested in

Post discussion: 0 comments

Join the discussion

Nobody has commented yet. Log in and be the first! Post your thoughts and start the discussion.

Reviews
TOP Brokerzy giełdowi
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.