Wojna celna między USA a światem zakłóca handel i zwiększa ryzyko recesji. A spowolnieniom gospodarczym zwykle towarzyszą krachy rynku! Z jakim ryzykiem mamy teraz do czynienia?
Niedawne zamieszanie związane z taryfami celnymi, które zostało rozpętane przez administrację Stanów Zjednoczonych, wywołało falę zmienności na rynkach.
W rezultacie indeksy giełdowe poszybowały w dół.
Spadek na rynku akcji odzwierciedla obawy inwestorów o potencjalny wpływ gospodarczy, jaki działania Trumpa mogą mieć na świat.
Ze względu na kolejną falę ceł zaplanowaną na środę, 2 kwietnia, inwestorzy pozostają napięci.
W związku z powyższym wielu przedstawicieli głównych instytucji finansowych na całym świecie zrewidowało swoje prognozy dotyczące recesji.
A w parze z ryzykiem spowolnienia gospodarczego idzie groźba krachu na rynkach akcji.
Zmiana polityki handlowej skłoniła instytucje finansowe do zrewidowania swoich prognoz gospodarczych:
Historycznie rzecz biorąc, indeks S&P 500 zawsze znacząco spadał podczas recesji, średnio o 31%.
Do najbardziej znaczących spadków należał spadek o 57%, który rozpoczął się w 2007 roku oraz spadek o 48% z listopada 1973 roku.
Jeśli obecne napięcia handlowe doprowadzą do recesji, główny benchmark amerykańskiego rynku akcji może spaść nawet do 4 239 punktów – o 26%.
Taryfy zwykle hamują wzrost gospodarczy – podnoszą ceny, zwiększają bezrobocie i zmniejszają zyski, czego można się spodziewać również w obecnej sytuacji.
Obecnie zauważalny jest również spadek nastrojów konsumentów, który ma związek z niepewnością co do polityki handlowej USA.
Model Fed przewiduje roczny spadek PKB Stanów Zjednoczonych o 1,8% w pierwszym kwartale 2025 r., co byłoby pierwszym spadkiem gospodarczym od trzech lat i najbardziej znaczącym od pięciu lat.
Jednak pomimo tych wyzwań, istnieje wiele powodów do optymizmu.
Co więcej, patrząc na historię, S&P 500 zawsze prędzej czy później wychodził ze wszystkich spadków, zwykle przed oficjalnym potwierdzeniem końca recesji.
Inwestorzy powinni zatem postrzegać obecną sytuację jako wyprzedaż, skupiając się na akcjach wysokiej jakości, które mogą przynieść długoterminowe zyski.
Dyskusja (0 komentarzy)
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.