Dollar General i Hershey straciły znaczną część swojej wartości, co znacznie podniosło ich stopy dywidendy. Trudności są jednak tymczasowe. Czy warto teraz w nie zainwestować?
Inwestowanie w akcje najlepszych marek konsumenckich, które oferują wysokie stopy dywidendy, może być mądrą strategią.
Kluczowe jest jednak rozróżnienie, czy wysokie stopy wynikają z chwilowych przeszkód, które powodują zniżki, czy też z problemów o znacznie głębszej naturze.
Dziś przyjrzymy się dwóm spółkom dywidendowym, których akcje w ostatnich miesiącach straciły znaczną część swojej wartości – Dollar General (DG) i Hershey (HSY).
Czy są to atrakcyjne okazje inwestycyjne, z których powinniśmy skorzystać bez wahania, czy też lepiej ich ominąć szerokim łukiem?
Dollar General (DG), wiodąca amerykańska sieć dyskontów detalicznych, zmaga się z kryzysem spowodowanym słabszą sprzedażą w swoich sklepach.
Większość analityków uważa, że obecne problemy firmy powinny mieć charakter krótkoterminowy – DG obecnie automatyzuje i wzmacnia swoje łańcuchy dostaw.
Chce również poprawić swoją marżę operacyjną, najlepiej do 6% do końca 2028 roku.
Stopa dywidendy Dollar General wynosi nieco poniżej 3% – dwukrotnie więcej niż w przypadku indeksu S&P 500 – podczas gdy wskaźnik forward P/E wynosi 13.
Akcje Dollar General są więc zdecydowanie warte rozważenia.
Hershey (HSY), lider w branży cukierniczej, boryka się z problemami związanymi z rekordowo wysokimi cenami kakao.
Drogi surowiec znacznie obniżył cenę akcji spółki, a w rezultacie stopa dywidendy osiągnęła najwyższy poziom od 2009 roku.
W Hershey koncentrują się teraz na cięciu kosztów i zwiększaniu marż, a cykliczny charakter surowców sugeruje, że ceny kakao mogą wkrótce spaść.
Sprzedaż Hershey wzrosła o 9% w ostatnim kwartale, a marka chce wejść na rynek w innych częściach świata – widzi możliwości w Europie i Australii.
Stopa dywidendy wynosi obecnie 3,3%, a spółka podobno nie planuje jej cięcia.
Wskaźnik forward P/E wynosi tutaj 25, co sugeruje, że inwestorzy najwyraźniej nadal wierzą w Heshey, pomimo problemów i spowolnienia gospodarczego.
Dyskusja (0 komentarzy)
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.