Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Jak UE zmienia zasady gry dla Ubera i Glovo? Oto co musisz wiedzieć!

W przełomowym posunięciu Unia Europejska przyjęła dyrektywę mającą na celu poprawę warunków pracy pracowników gig economy, w tym osób zatrudnionych przez platformy cyfrowe.

Jak UE zmienia zasady gry dla Ubera i Glovo? Oto co musisz wiedzieć!
Zdj.: Depositphotos.com

Nowe przepisy wprowadzają domniemanie zatrudnienia dla pracowników platformowych zatrudnionych przez takich graczy jak Uber, zapobiegając niesłusznemu zakwalifikowaniu ich jako samozatrudnionych.

Nowinki z dyrektywy

Teraz mogą oni korzystać z tych samych praw, co tradycyjni pracownicy, takich jak ubezpieczenie zdrowotne i zasiłek dla bezrobotnych. Zmiana ta ma na celu ochronę pracowników przed błędną klasyfikacją.

Dyrektywa przenosi ciężar dowodu na platformy, które muszą wykazać, że nie istnieje żaden stosunek pracy, jeśli chcą zaklasyfikować pracowników jako niezależnych wykonawców.

Kluczowym aspektem dyrektywy jest regulacja zarządzania algorytmicznego w miejscu pracy. Po raz pierwszy w historii UE algorytmy wykorzystywane do monitorowania lub podejmowania decyzji o zatrudnieniu są regulowane.

Zautomatyzowane systemy muszą być nadzorowane przez wykwalifikowany personel, a pracownicy mogą kwestionować decyzje podejmowane przez te systemy.

Unia Europejska wprowadza nowe regulacje

Zdj.: pexels.com
flagi Unii Europejskiej
Komisja Europejska i jej flagi

Droga do tej dyrektywy rozpoczęła się w grudniu 2021 r., kiedy Komisja Europejska zaproponowała przepisy dotyczące pracowników platform.

Przyjęcie dyrektywy stanowi zwieńczenie wysiłków na rzecz zapewnienia lepszej ochrony i praw około 28 milionom pracowników platform cyfrowych w UE. Ponieważ prognozy sugerują, że liczba ta może wzrosnąć do 45 milionów do 2025 r., wdrożenie dyrektywy jest na czasie.

Podsumowując, dyrektywa ta stanowi znaczącą zmianę w podejściu UE do pracowników gig economy, zapewniając im taką samą ochronę i prawa jak tradycyjnym pracownikom.

Regulacje wymuszą zmianę podejścia do pracowników zajmujących się przewozem czy dostawą jedzenia.

Wraz z rozwojem gospodarki cyfrowej, przepisy te stanowią precedens w traktowaniu pracowników, potencjalnie wpływając na prawo pracy poza Europą.

Dyrektywa czeka teraz na oficjalne podpisanie i publikację w dzienniku urzędowym UE. Następnie państwa członkowskie będą miały dwa lata na włączenie jej przepisów do prawa krajowego.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.